Még egy évtized sem telt el az első magyar nyelvű kereső és hírportál létrehozása óta, ám ami akkor sokak számára tudományos fantasztikumnak, avantgarde üzleti vállalkozásnak vagy költséges médiakísérletnek tűnt, mára a mindennapok magától értetődő valóságává vált.
Az internet akkori újdonsága mára megkopott, és ma olyan bűvös szavaktól várjuk a jövőbeli mélyreható változásokat, az üzleti és emberi viszonyok forradalmasítását, mint a blogoszféra, a Web 2.0 vagy a 4. generációs médiaeszközök. A MOKK (Média Oktató és Kutató Központ) munkatársai kezdettől fogva hitték, hogy az internetben rejlő legkomolyabb üzleti és társadalmi lehetőség a közösségi interakció és kommunikáció minden korábbinál hatékonyabb támogatása révén nyílik meg, és a jövő médiaeszközei olyan eszközök lesznek, amelyek lehetővé teszik a közvetített tartalmak társas viszonyokra és emberi ítéletekre építő szervezését, valamint a közös érdeklődés mentén szerveződő közösségek önszervezését.
A MOKK munkatársai – és a Hatalom a mobiltömegek kezében szerkesztői – és a kötet szerzői már akkor a web 2.0 paradigmájában éltek, mikor annak első kézzelfogható szolgáltatásai még prototípusfázisban sem voltak. Ez az érzés a könyvben szereplő cikkek fordításakor fogalmazódott meg bennünk igazán: ha kitörölnénk a hivatkozások évszámait, néhol képtelenség lenne eldönteni, hogy egy most indított béta verziójú webkettes vagy egy tizenöt évvel ezelőtti betárcsázós szolgáltatásról van-e szó.
Ez a kötet jó áttekintése azoknak az esettanulmányoknak és elméleti építőkockáknak, amelyek a tudomány eszközeivel is alátámasztották az internetet közösségi médiatérként elképzelő, a MOKK-ot életre hívó megérzéseinket.
Halácsy Péter
villamosmérnökként végzett a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen, jelenleg a Szociológia és Kommunikáció Tanszékén működő Média Oktató és Kutató Központ médiamérnök kutatója, tanársegéde és csak hobbi szinten, mérnöktől ritka érdeklődésből foglalkozik a hálózati kommunikáció társadalmi aspektusaival. Kutatási területe a nyelvészet és a számítástudomány határán lévő természetes nyelvfeldolgozás és az információ visszakeresés.
Vályi Gábor
A BME Szociológia és Kommunikáció Tanszékén működő Média Oktató és Kutató Központban média- és kultúrakutató tanársegéd, éjszakai klubokban dj, többek között az Élet és Irodalom zenekritikusaként újságíró, a Tilos Rádióban kurátor és a Barázdán is csomót című eklektikus zenei műsor egyik házigazdája, esetenként önjelölt kurátor, lemezboltokban a múlt hordaléka felett merengő botcsinálta kultúrtörténész, nagynéha hangminta-alapú zenét barkácsoló, hangszer nélküli zenész-imposztor, a Hunnia Filmstúdió Stúdiótanácsának tagja, otthon lemezgyűjtő és papagáj-idomár.
Barry Wellman
szociológia professzor, a társadalmi kapcsolatháló-elemzés nagymestere, S.D. Clark szociológia professzor, a University of Toronto Városi és Közösségi Tanulmányok Központ Netlab-jének vezetője.